Bugun...Karadeniz MS Derneği’nden “MS Hastalarında Online Rehabilitasyon Projesi”

Karadeniz MS Derneği’nden “MS Hastalarında Online Rehabilitasyon Projesi”

facebook-paylas
Tarih: 15-02-2021 22:35

Karadeniz MS Derneği’nden “MS Hastalarında Online Rehabilitasyon Projesi”

Türkiye’deki MS hastalarının hastaneye gitmeden elektronik platformda nörorehabilitasyon uygulamalarından yararlanabilmelerini amaçlayan, ‘Multipl Skleroz Hastalarına Yönelik Nörorehabilitasyon Uygulamaları’ başlıklı bu programa http://www.msnrhb.com/ adresinden ulaşılabiliyor.

Egzersiz videoları ve egzersiz dokümanları, hasta yaşam hikayeleri ve hastaların sorularına yanıt verilebilen bir platform ile geniş bir yelpazede hazırlanan program sayesinde hastalar hem kendilerine uygun nörorehabilitasyon uygulamalarını seçebiliyor, hem de kendi kişisel gelişimlerini alanında uzman akademisyenlerin desteğiyle takip edebiliyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı ve Karadeniz MS Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Terzi, projeyle ilgili yaptığı açıklamada “Multipl skleroz santral sinir sisteminin inflamatuvar demiyelinizan hastalığı olup özellikle genç erişkin yaş grubunda görülen nörolojik bir hastalıktır. Görme kaybı, yorgunluk, dengesizlik, güçsüzlük, idrar problemi ve bilişsel fonksiyonlarda etkilenme görülebilir ve bu tablolar hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir” dedi. Terzi, hastaların hastalıklarıyla olan yolculuklarında yaşam kalitesini artırmaya yönelik farklı uygulamalar bulunduğunu belirterek, “Her hastanın hastalık seyri kendine özgü olup uygulanacak tedaviler de o hastaya göre belirlenmektedir. Hastaların fiziksel ve bilişsel fonksiyonlarının bozulmaması ve eğer etkilenme var ise rehabilite edilmesi hasta yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir” diye konuştu.

 

Projenin teknik altyapısını gerçekleştiren Adapha Yapay Zeka ARGE ve Yazılım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Sema Gül Türk ise MS hastalığında en sık görülen bulgularının güçsüzlük, alt üriner sistem disfonksiyonları ve yorgunluk olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

Hastaların bireysel olarak fizyoterapi bakış açısıyla değerlendirilmesi ve bu değerlendirmelere uygun egzersiz planının oluşturulması, hastanın yaşam kalitesini optimize etmek için etkin tedavi modaliteleridir. Düzenli egzersizin aynı zamanda bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır. Bu projeyle MS hastalarının evlerinde ekran karşısına geçerek, kendilerine uygun egzersizi düzenli bir şekilde yapmasını sağlamayı hedefliyoruz.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI