Bugun...Romatoidartrit, dünyada en sık görülen iltihaplı romatizmaların başında geliyor


facebook-paylas
Tarih: 22-10-2021 15:17

Romatoidartrit, dünyada en sık görülen iltihaplı romatizmaların başında geliyor

Romatoidartrit, dünyada en sık görülen iltihaplı romatizmaların başında geliyor

 

Halk arasında iltihaplı romatizma olarak da bilinen RAkronik, ilerleyici, inflamatuvar bir bozukluktur.Bu hastalıkinflamasyon, ağrı, eklem ağrısı, tutuklukve şişkinliğe neden olur ve zaman içinde kalıcı eklem hasarına yol açabilir.Vücudun yanlışlıkla sağlıklı eklemlere saldırmasına ve zaman içinde bunların işlevinin kaybolmasına yol açar.RA, uzun dönemde kavanoz açmak veya kapı kolu çevirmek gibi günlük işleri ve aktiviteleri yapabilme olanağını azaltır. Dünyada en sık görülen iltihaplı romatizmaların başında gelir ve eklemlerde en fazla tahribata ve şekil bozukluğuna yol açan romatizmalardan biridir.

 

“Hastalık çoğunlukla 35─50 yaş arasında görülmektedir”

RomatoidArtrit Günü’ne özel açıklamalarda bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı ÜyesiProf. Dr. Serdal Uğurlu, “Romatoidartrit, kronik ve ilerleyicibir otoimmün hastalıktır. Hastalığın dünya ve Türkiye’degörülme sıklığı%0,5-%1 arasında değişiyor. Hastalık her yaşta başlayabilmekle birlikte, çoğunlukla 35-50 yaş arasında görülür ve kadınlarda, erkeklere oranla 3-4 kat daha sık rastlanıyor.” dedi.Prof. Dr. Serdal Uğurlu, “Hastalar sıklıkla hareket kaybı, ağrı ve diğer hastalık ile ilişkili belirtiler sebebiyle çalışmayı bırakmak zorunda kalabilyor.” diyerek hastaların yaşam kalitesine dikkat çekti.

 

“Erken tanı ve uygun tedavi ile fonksiyon kayıpları ve eklem hasarı azalabilir”

Romatoidartritin, eklem hasarı ve hastalık aktivitesinin bir sonucu olarak ciddi sakatlık ile ilişkiliolduğunu belirtenProf. Dr. Serdal Uğurlu, “Uzun dönemde oluşabilecek eklem hasarlarını engelleyebilmek için zamanında tanı ve etkili tedavi önemlidir. Genelde hareketle düzelen, eklemlerihareket ettirmede zorluk veya yavaşlık olarak adlandırdığımız sabah tutukluğu, eklem ağrısı veeklemlerde şişlikgibi belirtileri olan kişiler birromatolojiumzanınabaşvurarak erken tanı ve uygun tedavi ile uzun dönemde fonksiyon kayıplarını ve eklem hasarını azaltabilirler.”diye konuştu.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER RÖPORTAJLAR Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI